به مناسبت دهه فجر: 3 مرکز مشاوره پزشکی ژنتیک در اراک افتتاح شد

طی مراسمی با حضور جمعی از مسئولان به مناسبت دهه فجر 3 مرکز مشاوره پزشکی ژنتیک در اراک افتتاح شد.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی در حاشیه این مراسم اظهار داشت: سلامت یکی از حقوق عمده انسانی تلقی می‌شود و ارتقای سلامت، عبارت است از فرآیند توانمندسازی مردم جهت کنترل بر سلامت و بهبود سلامت خود.

بهروز رفیعی بیان کرد: امروزه در کشورها سرمایه‌گذاری‌های وسیع، اقدامات جدی در جهت سالم‌سازی و بهسازی نسل آینده انجام می‌شود، به طوری که افراد قبل از ازدواج و پیش از حاملگی با متخصصان ژنتیک مشورت می‌کنند و با انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و بارداری و یا در مراحل اولیه بارداری، می‌توانند از تولد نوزادان بیمار جلوگیری کرده و نسلی سالم را به خود و جامعه هدیه کنند.

وی با بیان اینکه تحقیقات نشان داده است که بیش از نیمی از ناهنجاری‌های مادرزادی کاملاً قابل پیشگیری هستند، تصریح کرد: احتمال بروز معلولیت و مرگ و میر در ازدواج‌های فامیلی 2 تا 3 برابر ازدواج‌های غیر فامیلی است و تا حد امکان باید از ازدواج‌های فامیلی خودداری گردد.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی اضافه کرد: طبق تحقیقات انجام شده در استان مرکزی ازدواج فامیلی در استان مرکزی 13 درصد است.

رفیعی افزود: هم‌اکنون با همت حوزه پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور مراکز مشاوره ژنتیک در سراسر کشور در حال فعالیت می‌باشند و افراد با مراجعه به این مراکز، از خدمات مشاوره ژنتیک و داشتن خانواده‌های سالم در نهایت جامعه‌ای سالم، بهره‌مند می‌شوند.

وی بیان کرد: مرکز مشاوره خانه ژنتیک جهت خدمات تخصصی PnD برای بار اول در استان مرکزی آماده ارائه خدمات می‌باشد.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی گفت: در خصوص افرادی که توانایی مالی برای انجام مشاوره یا آزمایشات ژنتیکی را ندارند، یارانه طبق دستورالعمل‌های سازمان بهزیستی کشور پرداخت می‌شود.

گفتنی است در راستای اجرای برنامه پیشگیری از اختلالات ژنتیک در ایام دهه فجر 3 مرکز مشاوره ژنتیک خانم دکتر کاظمی نیا، خانه ژنتیک و خانم دکتر میر عبدالحق با حضور مدیرکل و معاونت پیشگیری اداره کل بهزیستی استان مرکزی افتتاح شد.

 زهرا امینی
مدیر کل بهزیستی استان مرکزیآدرس پستی:اراک -میدان دروازه تهران - خیابان دانشگاه -خیابان شهدای بهزیستی - اداره کل بهزیستی استان مرکزی
تلفن:8-3671004-(0863)
فکس:3673030 -3673040
آدرس پست الکترونیکی:pr@markazy-behzisty.ir

روشهای مشارکتهای مردمی

اولین استان در سطح کشور از طریق تلفن ثابت 7728
واریز وجوه به حساب مشارکتهای مردمی بهزیستی استان مرکزی  2173455204003 بانک ملی - وشماره کارت 6037991899901403
پیمینت موبایل  استان مرکزی   *733*4*140011#