به همت بهزیستی صورت گرفت: افتتاح 4 طرح عمرانی و خدماتی در اراک

همزمان دهه مبارک فجر بهره‌برداری از چهارطرح عمرانی و خدماتی توسط بهزیستی استان مرکزی در شهرستان اراک آغاز شد.

در مراسمی با حضور مدیرکل بهزیستی استان مرکزی و جمعی از مسئولان  بهره‌برداری از کمپ ترک  اعتیاد مرصاد، مرکز کاهش آسیب (dic)آوای آرامش، افتتاح گروه همیار یاقوت و افتتاح 21 واحد مسکونی در اراک آغاز شد.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی در حاشیه مراسم افتتاحیه مرکز ترک اعتیاد مرصاد گفت: رویکرد بهزیستی توجه به مقوله پیشگیری است و در این راستا برنامه‌ها بیشتر به صورت اجتماعی محور اجرا می‌شود.

بهروز رفیعی با اشاره به اینکه درمان اعتیاد یکی از پرچالش‌ترین حوزه‌های بهزیستی است و با مقدم بودن پیشگیری بر درمان و نقش تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در حوزه مبارزه با آسیب‌های اجتماعی، اظهار داشت: امروزه مواد مخدر و اعتیاد یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خانواده‌ها و مسئولان می‌باشد که بر همین اساس سازمان بهزیستی در دو حوزه پیشگیری و درمان فعالیت خود را اختصاص داده است.

وی با اشاره به افتتاح مرکز کاهش آسیب (dic)آوای آرامش  افزود: این مرکز با هدف ارائه خدمات کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد شامل تزریق ایمن برای پیشگیری از بیماری HIV، انجام تست سریع HIV و معرفی به مراکز درمانی آغاز به کار کرده است.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی بر استفاده از ظرفیت‌های مردمی و سازمان‌های مردم نهاد برای پیشگیری و درمان اعتیاد، تاکید کرد و این سازمان‌ها  را پیشرو و یاور دستگاه‌های دولتی در پیشگیری از مصرف مواد مخدر برشمرد.

رفیعی گفت: در این مراکز خدمات پیشگیری و کاهش آسیب‌های اعتیاد و پیشگیری از انتقال ویروس اچ آی وی  صورت می‌پذیرد و با انجام حرفه آموزی،  اشتغال‌زایی و ارائه آموزش روش‌هایی در خصوص جلوگیری از رفتارهای پرخطر جنسی، گامی در راستای کاهش آسیب برداشته می‌شود.

وی پیرامون گروه همیار یاقوت اظهار داشت: زنان سرپرست خانوار و خودسرپرست، علاوه بر تربیت فرزندان و رسیدگی به امور خانه، مسئولیت تأمین اقتصاد خانواده را نیز بر عهده ‌دارند که با تشکیل گروه‌های همیار و حمایت بهزیستی سعی بر ایجاد اشتغال، رسیدن به خودکفایی و کسب استقلال اقتصادی این افراد شده است.

رفیعی خاطرنشان کرد: به ‌طور کلی فعالیت زنان سرپرست خانوار در قالب گروه‌های همیار موجب تقویت اعتماد به ‌نفس، عزت‌نفس و روحیه همکاری جمعی شده و به کیفیت نوع فعالیت آن‌ها می‌افزاید.

مدیرکل بهزیستی با  اشاره به شعار سال "اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل" افزود: بهزیستی تلاش می‌کند برای به حداقل رساندن مسائل و مشکلات  قشرهای محروم و زنان سرپرست خانوار اقداماتی با محوریت اقتصاد مقاومتی انجام دهد.

به گفته وی هدف از تأسیس گروه‌های همیار، توانمندسازی و دستیابی به استقلال مادی، معنوی و خودکفایی بانوان سرپرست خانوار زیر پوشش بهزیستی است.

رفیعی با اشاره به پروژه 21 واحدی مددجویی نیز اظهار کرد: این واحدها طی تفاهم نامه 5 جانبه کشوری با بهزیستی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، انجمن خیرین، بنیاد مستضعفان و بانک مسکن در اختیار مددجویان قرار گرفت.

وی گفت: سهم آورده هر مددجو 30 میلیون بلاعوض می‌باشد و از طریق بانک‌های عامل مبلغ 30 میلیون وام برای هر واحد در نظر گرفته شده است که با توجه به متراژ واحدها سهم واریزی مددجوها  متفاوت است.زهرا امینی
مدیر کل بهزیستی استان مرکزیآدرس پستی:اراک -میدان دروازه تهران - خیابان دانشگاه -خیابان شهدای بهزیستی - اداره کل بهزیستی استان مرکزی
تلفن:8-3671004-(0863)
فکس:3673030 -3673040
آدرس پست الکترونیکی:pr@markazy-behzisty.ir

روشهای مشارکتهای مردمی

اولین استان در سطح کشور از طریق تلفن ثابت 7728
واریز وجوه به حساب مشارکتهای مردمی بهزیستی استان مرکزی  2173455204003 بانک ملی - وشماره کارت 6037991899901403
پیمینت موبایل  استان مرکزی   *733*4*140011#