به همت بهزیستی صورت گرفت: افتتاح 4 طرح عمرانی و خدماتی در اراک

همزمان دهه مبارک فجر بهره‌برداری از چهارطرح عمرانی و خدماتی توسط بهزیستی استان مرکزی در شهرستان اراک آغاز شد.

در مراسمی با حضور مدیرکل بهزیستی استان مرکزی و جمعی از مسئولان  بهره‌برداری از کمپ ترک  اعتیاد مرصاد، مرکز کاهش آسیب (dic)آوای آرامش، افتتاح گروه همیار یاقوت و افتتاح 21 واحد مسکونی در اراک آغاز شد.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی در حاشیه مراسم افتتاحیه مرکز ترک اعتیاد مرصاد گفت: رویکرد بهزیستی توجه به مقوله پیشگیری است و در این راستا برنامه‌ها بیشتر به صورت اجتماعی محور اجرا می‌شود.

بهروز رفیعی با اشاره به اینکه درمان اعتیاد یکی از پرچالش‌ترین حوزه‌های بهزیستی است و با مقدم بودن پیشگیری بر درمان و نقش تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در حوزه مبارزه با آسیب‌های اجتماعی، اظهار داشت: امروزه مواد مخدر و اعتیاد یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خانواده‌ها و مسئولان می‌باشد که بر همین اساس سازمان بهزیستی در دو حوزه پیشگیری و درمان فعالیت خود را اختصاص داده است.

وی با اشاره به افتتاح مرکز کاهش آسیب (dic)آوای آرامش  افزود: این مرکز با هدف ارائه خدمات کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد شامل تزریق ایمن برای پیشگیری از بیماری HIV، انجام تست سریع HIV و معرفی به مراکز درمانی آغاز به کار کرده است.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی بر استفاده از ظرفیت‌های مردمی و سازمان‌های مردم نهاد برای پیشگیری و درمان اعتیاد، تاکید کرد و این سازمان‌ها  را پیشرو و یاور دستگاه‌های دولتی در پیشگیری از مصرف مواد مخدر برشمرد.

رفیعی گفت: در این مراکز خدمات پیشگیری و کاهش آسیب‌های اعتیاد و پیشگیری از انتقال ویروس اچ آی وی  صورت می‌پذیرد و با انجام حرفه آموزی،  اشتغال‌زایی و ارائه آموزش روش‌هایی در خصوص جلوگیری از رفتارهای پرخطر جنسی، گامی در راستای کاهش آسیب برداشته می‌شود.

وی پیرامون گروه همیار یاقوت اظهار داشت: زنان سرپرست خانوار و خودسرپرست، علاوه بر تربیت فرزندان و رسیدگی به امور خانه، مسئولیت تأمین اقتصاد خانواده را نیز بر عهده ‌دارند که با تشکیل گروه‌های همیار و حمایت بهزیستی سعی بر ایجاد اشتغال، رسیدن به خودکفایی و کسب استقلال اقتصادی این افراد شده است.

رفیعی خاطرنشان کرد: به ‌طور کلی فعالیت زنان سرپرست خانوار در قالب گروه‌های همیار موجب تقویت اعتماد به ‌نفس، عزت‌نفس و روحیه همکاری جمعی شده و به کیفیت نوع فعالیت آن‌ها می‌افزاید.

مدیرکل بهزیستی با  اشاره به شعار سال "اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل" افزود: بهزیستی تلاش می‌کند برای به حداقل رساندن مسائل و مشکلات  قشرهای محروم و زنان سرپرست خانوار اقداماتی با محوریت اقتصاد مقاومتی انجام دهد.

به گفته وی هدف از تأسیس گروه‌های همیار، توانمندسازی و دستیابی به استقلال مادی، معنوی و خودکفایی بانوان سرپرست خانوار زیر پوشش بهزیستی است.

رفیعی با اشاره به پروژه 21 واحدی مددجویی نیز اظهار کرد: این واحدها طی تفاهم نامه 5 جانبه کشوری با بهزیستی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، انجمن خیرین، بنیاد مستضعفان و بانک مسکن در اختیار مددجویان قرار گرفت.

وی گفت: سهم آورده هر مددجو 30 میلیون بلاعوض می‌باشد و از طریق بانک‌های عامل مبلغ 30 میلیون وام برای هر واحد در نظر گرفته شده است که با توجه به متراژ واحدها سهم واریزی مددجوها  متفاوت است.آدرس پستی:اراک -میدان دروازه تهران - خیابان دانشگاه -خیابان شهدای بهزیستی - اداره کل بهزیستی استان مرکزی
تلفن:8-3671004-(0863)
فکس:3673030 -3673040
آدرس پست الکترونیکی:pr@markazy-behzisty.ir

روشهای مشارکتهای مردمی

اولین استان در سطح کشور از طریق تلفن ثابت 7728
واریز وجوه به حساب مشارکتهای مردمی بهزیستی استان مرکزی  2173455204003 بانک ملی - وشماره کارت 6037991899901403
پیمینت موبایل  استان مرکزی   *733*4*140011#