ضرورت حضور مردم در دوره‌های آگاه‌سازی

امینی بر ضرورت حضور مردم در دوره‌های آموزشی جهت توانمندسازی و آگاه‌سازی از انواع موادمخدر تأکید کرد و گفت: در فرزندپروری لازم است والدین حداقل روزی یک ساعت با فرزند بازی کنند، بازی کردن با بچه‌ها حکم درد‌و‌دل کردن فرزند با پدر و مادر را دارد نباید غافل ماند. وقتی به مادری گفته می‌شود با فرزندت بازی کن عنوان می‌کند وقت ندارم در صورتی‌که شاید متوسط روزانه ۴ ساعت وقت خود را پای تلویزیون می‌گذارند.

عدم پابکار‌بودن خانواده‌ها مساوی است با بی‌تأثیری فعالیت دستگاه‌های متولی
وی ادامه داد: اگر خانواده پابکار نباشد فعالیت دستگاه‌های متولی اثر چندانی ندارد، گاه بهزیستی کلاس آموزشی می‌گذارد، والدین از حضور خود و فرزندان ممانعت می‌کنند. باید بپذیریم در مبارزه کم آورده‌ایم، عرضه زیاد است باید روی تقاضا کار کنیم اگر تقاضا کم شود قطعا عرضه هم کاهش دارد.
امینی افزود: در محیط آموزشی چقدر ما کار کرده و اجازه شاد زیستن را به نوجوانان می‌دهیم، سیستم آموزشی در این حوزه بسیار با اهمیت است، والدین دغدغه دارند کدام مدرسه معلم‌های بهتری دارد اما هیچ‌وقت تحقیق نمی‌کنیم کدام مدرسه شادتر است. شهرداری، بهزیستی، وزارت کشور، سازمان ورزش و جوانان با اقشار مختلف و تعداد بیشتری از انسان‌ها در ارتباط هستند برای این بخش نیز باید برنامه‌ریزی کلان داشته باشیم.
این مقام مسئول اضافه کرد: پیشگیری در رویکرد نوین در قالب همگانی، انتخابی و موردی تعریف می‌شود، سیستم‌ها از جمله خانواده، آموزشی و کلان شخصیت اعتیادی را پرورش می‌دهند. گاه فرد موادمخدر را ترک ولی اعتیادش به رابطه جنسی افزایش پیدا می‌کند. اگر بر این مورد کار می‌شود اعتیاد به کار پیدا می‌کند در واقع اعتیاد و وابستگی فقط شکلش متفاوت می‌شود.

حضور جدی خیرین در حوزه پیشگیری
امینی تصریح کرد: حوزه پیشگیری بسیار مهم و جای کار دارد، برای ورود به این حوزه باید اعتبار لازم اختصاص یابد، سال به سال اعتبارات این بخش کاهش پیدا می‌کند، رسانه‌ها تبلیغات لازم جهت حضور خیرین به این سمت را انجام دهند. قرار نیست فقط خیرین تنها در حوزه فقرزدایی و رفع گرسنگی وارد عمل شوند، اگر خیرین در این بخش ورود جدی داشته باشند قطعا در بخش پیشگیری شاهد نتایج بسیار خوبی خواهیم بود. سیستم اجتماعی غیررسمی باید در این محور کمک کننده باشد تا مردم به سمت پیشگیری هدایت شوند.

ضرورت توجه والدین به دوره‌های پیشگیری سلامت‌نگر
وی ادامه داد: خانواده باید احساس نیاز کند که همان‌قدر که فرزند به کلاس‌های زبان، ورزش، هنر و .. نیاز دارد همان‌قدر به کلاس‌های پیشگیری سلامت‌نگر نه به عنوان پیشگیری از اعتیاد نیاز دارد. افراد تنها در سن نوجوانان معتاد نمی‌شوند گاه افرادی در سن ۴۵ سال به بالا معتاد می‌شوند. خطر اعتیاد در یک قدمی همه خانواده‌هاست افراد باید به سمتی هدایت شوند تا از دوره‌های مهارتی پیشگیری استفاده کنند.
امینی برلزوم توانمند‌شدن خانواده‌ها و فرزندان آنان تأکید کرد و افزود: توانمندشدن فرزندان و خانواده‌ها تنها به حوزه موادمخدر محدود نمی‌شود، فرزندان باید مهارت نه گفتن را از کودکی بیاموزند، خانواده‌ها وقت بگذارند و نحوه زندگی را آموزش ببینند، زندگی به دور از آسیب مستلزم گذاردن وقت، تکرار و تمرین است.
این مقام مسئول گفت: در جامعه انتظارات از خود در معنای ارزش و انتظار از دیگران در معنای توقع تعریف می‌شود. جامعه به سمتی هدایت می‌شود که توقعات افزایش یافته و ارزش‌ها در حال نزول است. ما از دستگاه‌ها انتظار داریم اما انتظار از خود بسیار پایین است. یکی از ارزش‌ها پدر و مادر خوب بودن است که باید در راستای این ارزش قدم‌ها برداشته شود.

سه سالگی؛ بهترین سن برای آموزش نه گفتن
وی سن آموزش نه گفتن را سه سالگی بیان کرد و گفت: شیوه نه گفتن باید متناسب با سن کودک و محتویات لازم باشد. نه گفتن رفتاری قاطعانه است که جوانان یا حتی بزرگسالان نیز دچار نقصان در این زمینه هستند. باید این مهارت را یاد بگیریم و یاد دهیم.

 

 زهرا امینی
مدیر کل بهزیستی استان مرکزیآدرس پستی:اراک -میدان دروازه تهران - خیابان دانشگاه -خیابان شهدای بهزیستی - اداره کل بهزیستی استان مرکزی
تلفن:8-3671004-(0863)
فکس:3673030 -3673040
آدرس پست الکترونیکی:pr@markazy-behzisty.ir

روشهای مشارکتهای مردمی

اولین استان در سطح کشور از طریق تلفن ثابت 7728
واریز وجوه به حساب مشارکتهای مردمی بهزیستی استان مرکزی  2173455204003 بانک ملی - وشماره کارت 6037991899901403
پیمینت موبایل  استان مرکزی   *733*4*140011#